Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Janusz Fogler urodził się w 1950 roku. Wydawca, fotografik, dziennikarz. Ukończył Wydział Geografii na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując w 1976 roku tytuł magistra w zakresie geografii regionalnej i politycznej świata. Równolegle ukończył kurs podstaw pracy operatorskiej i realizacji filmowo-telewizyjnej w wyniku czego otrzymał uprawnienia instruktora w zakresie filmu i fotografii kat. I, wydane przez ministra kultury i sztuki. W czerwcu 2006 roku uzyskał stopień doktora sztuki na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Był stypendystą Departamentu Stanu USA 1990 i United States Information Agency (USIA) 1994. W latach 1976-1989 był redaktorem w wydawnictwach młodzieżowych: Horyzonty  i MAW.

Współpracował jako dziennikarz i fotoreporter z pisami Poznaj świat , Kontynentami  i Polityką oraz z agencjami i wydawnictwami polskimi i zagranicznymi, m. in. we Francji (Larousse, Hachette, AAA Photo, Edimages, Artephot), w Stanach Zjednoczonych (Collins Publishers) i Japonii (Orion Press). W latach 1990-93 pełnił funkcję dyrektora i redaktora naczelnego Wydawnictw Artystycznych i Filmowych, zdobywając to stanowisko w konkursie. Janusz Fogler był konsultantem redakcji czasopisma O'Kay America  (Nowy York - Warszawa) 1991-93. W 1991 roku był współzałożycielem kwartalnika 6x9 Fotografia . Założyciel i kanclerz Wyższej Szkoły Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie.

Jest członkiem: PTTK, PTWK, Zarządu ZAiKS i przewodniczący sekcji Autorów Dzieł Fotograficznych, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, członek Warszawskiego Klubu Rotary International, członek Grupy Kultura i biznes działającej przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych. Jest autorem książek ilustrowanych na ogół własnymi fotografiami: Ursusem do Małej Azji (1974), Wyprawa kapitana Łamigłowy w krainę geografii (1980), Bajkał to jest Bajkał (1988), Rosja (1995), Tajemnice Bajkału (1999), Odległa Rosja (2001) (wspólnie z A. Bujakiem, T. Kiznym i prof. Z. Brzezińskim), Ludzie, ryby, żywioły... (2006); film autorski 10 000 km... do Azji ...traktorem!!! (1972).

Janusz Fogler w 1987 roku uznany jednym ze stu najlepszych fotoreporterów swiata, dla Collins Publishers fotografował wtedy “Jeden dzien z zycia Zwiazku Radzieckiego”, laureat Nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej za Tajemnice Bajkału (III 2000); ksiazki z jego fotografiami: Ryszarda Kapuscinskiego Zaproszenie do Gruzji i Wojciecha Kubickiego Słodkie morze Bajkał, wydane w MAW (w serii Globus) w latach 1981-84 uzyskały nagrody w Konkursie PTWK Najpiekniejsze Ksiazki Roku. Najpiekniejsza ksiazka roku został równiez album “Odległa Rosja” (2001). W 2006 roku nominowany do Nagrody PTWK za autorski album Ludzie, ryby, zywioły...

Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Honorową Odznaką PTWK i S.A. ZAiKS.


 

W górę