Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Muzeum Śląskim w Katowicach zaprasza 24 kwietnia 2009 roku o godzinie 17.00 na wernisaż wystawy fotografii pt. "Śląska ballada", której autorem jest Zbigniew Sawicz, artysta od 38 lat związany ze śląskim środowiskiem fotograficznym. Wystawa inauguruje nowy cykl pt. Śląscy Mistrzowie Fotografii.

fot. Zbigniew Sawicz, fotografia z cyklu "Ballada o hałdzie", lata 70-te, wł. Muzeum Śląskie
Prezentowane na wystawie zdjęcia powstawały od początku lat 70-tych XX wieku do dziś. Artysta wybrał tematykę śląską jako motyw przewodni swej twórczości. Na fotografiach Zbigniewa Sawicza odnaleźć można wartości, które wyrastają z oryginalnej kultury i stanowią integralną część jej tożsamości. Twórca sięga do różnych fragmentów regionalnej rzeczywistości i układa obrazy w wielowątkową opowieść o tym zakątku świata, o ludziach, otoczeniu, w którym przyszło im żyć. Wystawa nosi tytuł Śląska ballada, gdyż autor snuje swą opowieść niespiesznie, jak na balladę przystało, poszczególne fotografie zaś układają się w utwór, jak kolejne zwrotki piosenki czy wiersza.

Zbigniew Sawicz - traktuje fotografię jako sposób na wyrażenie własnych uczuć i emocji. Jako obserwator wrażliwy na otoczenie wychwytuje pewne wątki, detale, symbole oddające atmosferę miejsca i czasu. Jego fotografie to obrazy rzeczywistości, których aurę oraz estetykę tworzy sposób ujęcia tematu, kompozycja, specyficzne środki wyrazu. Przedstawia świat mijający, ulegający degradacji lub transformacji, a jego fotografie skłaniają do refleksji nad przyszłością śląskiego dziedzictwa.


Muzeum Śląskie
Adres: al. Wojciecha Korfantego 3, Katowice
Śląska ballada - Zbigniew Sawicz
Wernisaz wystawy: 24 kwietnia 2009, godz. 17.00
Termin wystawy: 24 kwietnia - 12 lipca 2009
Strona domowa: Muzeum Śląskie
W górę