Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Zapraszamy 16 lutego o godz. 18.30 do Domu Kultury Chwałowice na  kolejne Spotkania z fotografią. Tematem aktualnego spotkania będzie: Wprowadzenie do fotografii portretu – studio. Prelekcje poprowadzi Maria Śliwa, znana artystka fotografii, pedagog, pragmatyk, autorka wielu wystaw i publikacji.

 
Tematem spotkania będzie: Wprowadzenie do fotografii portretu – studio.

W drugiej części spotkania, uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje fotograficzne portrety (zapisane na płytach CD lub DVD albo w formie wydruków). Będą one następnie szczegółowo omawiane i analizowane przez prowadzącego spotkanie, również w formie dialogu i dyskusji z uczestnikami warsztatów.
 

Spotkanie adresowane jest do tych wszystkich fotografujących, którzy pragną poznać zasady, jakimi rządzi się dobry i ciekawy fotograficzny portret.

Spotkanie jest bezpłatne. Każda osoba, która fotografuje lub zaczyna swoją przygodę z fotografią, może przyjść, posłuchać, podzielić się swoimi uwagami i zaprezentować swoje fotografie związane z portretem.


Organizatorzy spotkania:
Dom Kultury w Rybniku – Chwałowicach
Grupa Fotograficzna INDYGO
 
Maria Śliwa pisze w credo na swojej internetowej stronie:  Szczególnie interesuje mnie człowiek, jego kondycja we współczesnym świecie, relacje międzypokoleniowe, międzyludzkie związki uczuciowe. Moje fotografie są zaangażowane, pełne treści, są moją osobistą wypowiedzią. Nie bez znaczenia jest dla mnie również strona wizualna mych prac. Chciałabym robić zdjęcia wysmakowane plastycznie i oryginalne.

O sobie: Mój pierwszy kontakt z fotografią miał miejsce w Policealnym Studium Fotograficznym w Katowicach, gdzie znalazłam się przez przypadek. Byłam tam jedyną osobą, która nigdy przedtem nie trzymała w ręku aparatu. W sumie moja edukacja trwała 10 lat: 2 lata Studium, 3 lata studia licencjackie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i 5 lat w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opavie.

Od lutego 1999 jestem wykładowcą w Policealnym Studium Fotograficznym w Bielsku-Białej gdzie uczę do chwili obecnej. Od 1999 r. jestem członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2001/2002 byłam asystentem w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filia w Cieszynie. Od roku szkolnego 2006/2007 zaczęłam prowadzić zajęcia w Policealnym Studium "Fotoedukacja" w Katowicach.

Od 2007/2008 roku uczę również w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (Technikum Fotograficzne) w Katowicach. Prowadzę również zajęcia z fotografii studyjnej (portret, moda, akt, reklama i katalog) na kursach i warsztatach fotograficznych. Przede wszystkim zaś jestem czynnym fotografem praktykiem, uprawiam fotografię kreacyjną, reklamową i portretową. Od 1992 prowadzę własne studio fotograficzne i jestem w stanie podołać każdemu wyzwaniu.
Maria Śliwa

Ważniejsze cykle prac:
"Promyczki – (portrety dzieci, fot.cz-b, 1990)
"Wizje" - ( martwa natura w ujęciu abstrakcyjnym, relacje między przedmiotami, gra światłem i barwą, fot.kolorowa, 1993-95)
"Szkło" - ( szkło w ujęciu abstrakcyjnym, fot.kolorowa, 1995)
"Panopticum" - ( relacje między płciami i pokoleniam,przenikanie się tych światów, fot.kolorowa, tech. własna-bez pomocy komputera, 1998-99)
"One, oni" - (człowiek w otoczeniu miejskim lub przemysłowym, fot. mody,.monochromatyczna, 2000-2002)
"Relacje" - (międzyludzkie związki uczuciowe, fot.cz-b, 2003)
"Jestem!" – (dokument z Domu Pomocy Społecznej, fot.cz-b, 2004)
"Mapa ciała" - (akt w ujęciu makro nasuwający skojarzenia z pejzażem, fot. cz-b, 2005)
 

Dom Kultury w Rybniku Chwałowicach
Adres: ul. 1 Maja 95, Rybnik - Chwałowice
Spotkania z fotografią - Maria Śliwa - Wprowadzenie do fotografii portretu – studio
Termin warsztatów: 16 luty 2009r, godz. 18.30
Strona domowa: Maria Śliwa
W górę